niedziela, 13 października 2013

Legion - Elżbieta Cherezińska

Witajcie,
dziś chciałbym zachęcić Was do lektury książki "Legion" autorstwa Elżbiety Cherezińskiej, która całkiem niedawno pojawiła się w naszych księgarniach. Jest to fabularyzowana opowieść o historii Brygady Świętokrzyskiej NSZ a szerzej o historii konspiracji narodowej podczas II Wojny Światowej. Powieść ma wielu bohaterów, których poznajemy w przededniu wybuchu wojny lub tuż po zakończeniu kampanii wrześniowej. Jedni związani byli z przedwojennym ruchem narodowym, inni trafili (czasem zupełnie przypadkiem) do rodzącej się narodowej konspiracji już w trakcie okupacji. Losy ich wszystkich przenikają się i splatają tworząc wciągającą i pasjonującą opowieść. W czasie jej trwania poznamy oficjalne i "tajne" życie kulturalne okupowanej Warszawy,  realia działań konspiracyjnych w miastach i na prowincji, trud partyzanckiej walki, ujrzymy specyfikę codziennego życia na terenach okupowanych przez Niemców ale poznamy także prywatne życie bohaterów, ich smutki i radości a także miłości i romanse, które kwitły na przekór niebezpieczeństwom ówczesnego dnia codziennego. Przejdziemy wraz z bohaterami szlak słynnej Brygady Świętokrzyskiej i poznamy sposoby dzięki, którym ta duża i zwarta jednostka partyzancka zdołała skutecznie działać przeciw obu okupantom a następnie przedostać się na tereny zajęte przez aliantów zachodnich. To fascynująca historia oparta na biografiach prawdziwych osób i wydarzeniach z ich wojennych życiorysów przedstawionych we wspomnieniach i materiałach archiwalnych. To urzekająca patriotyczna opowieść "podana" bez patosu i zadęcia. Historia "prawdziwych ludzi", którzy wybrali los konspiratorów i tułaczy wierząc, że ich działania przywrócą do "życia" Polskę wolną i niepodległą. To także opowieść "odkłamująca" czarny mit o żołnierzach NSZ jaki został stworzony przez komunistyczną propagandę i nadająca im zasłużony tytuł bohaterów narodowych. Publikacja ta ma także jeszcze jeden mocny punkt. Jest napisana w tak porywający, interesujący i wciągający sposób, że wprost nie sposób się od niej oderwać. Mam także wrażenie, że gdyby znalazł się ktoś odważny i podjął się ekranizacji tej powieści to przy odrobinie szczęścia mógłby stworzyć oskarową produkcję, która realnie miała by szansę powalczyć o to trofeum za wielką wodą (w odróżnieniu od lichych produkcji, wystawianych przez Polskę co roku do tego konkursu).
Zachęcam Was do lektury tej znakomitej opowieści posiadającej nie tylko liczne walory edukacyjne czy patriotyczne ale także takie, które czynią z niej wyborną powieść akcji.
Ocena Księgola 9/10

 E-booka do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości księgarni internetowej Woblink za co serdecznie dziękuję. woblink.com 
Dziękuję także wydawcy książki wydawnictwu Zysk i Sk-a6 komentarzy:

 1. Mam ogromną chęć na tę książkę bo fabuła wydaje się świetna, a i recenzje bardzo pozytywne. Widzę, że czytasz "Piątą falę", czekam z niecierpliwością na Twoją opinię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest wyborna pod każdym względem. Gorąco polecam.

   Usuń
 2. Historię lubię, a więc myślę, że powieść Cherezińskiej pochłonąłbym szybko, dodając do tego fakt, że akcja dzieje się w realiach II WŚ, a bohaterami są Polacy.
  Co więcej na książki autorki czaję się już od miesiąca, a więc myślę, że niebawem obładuję się w kilka pozycji z jej twórczości, a w nich między innymi znajdzie się "Legion". ;)

  Pozdrawiam,
  Jemenos

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka to świetna lektura nie tylko dla miłośników historii ale dla każdego. Styl autorki jest naprawdę świetny.

   Usuń
 3. Niestety wielu ludzi i tych starszych i tych młodych nie zna historii swojego narodu. Pięknej a zarazem okropnej historii. Miliony ludzi walczyło o nasze pokolenia i nasze teraźniejsze czasy - szkoda, że jest tak mało takich książek. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istotnie chciałoby się więcej książek o tej tematyce pisanych w tak porywający sposób. Historia naszego kraju "podana" w tak interesującej formie znalazłaby z pewnością wielu odbiorców

   Usuń