sobota, 31 sierpnia 2013

Zapowiedzi książkowe na koniec sierpnia i początek września

Witajcie,
dawno już nie prezentowałem Wam zapowiedzi nowych tytułów książkowych, które niebawem mają pojawić się w księgarniach lub od niedawna już w nich są. Czas to zmienić więc zapraszam Was na subiektywny wybór kilku interesujących tytułów.

Zaczynamy od beletrystyki historycznej czyli książki "Hrabina. Tragiczna historia Elżbiety Batory", której autorką jest Rebecca Jones. Bohaterce tej pozycji tradycja przypisywała diabelską naturę i przepotworne zbrodnie. Kim była Elżbieta? Potworem czy ofiarą? Nie wiem czy ta książka da odpowiedź na to pytanie (pewnie nie) ale i tak tytuł ten prezentuje się interesująco. Premiera odbyła się 28 sierpnia.Druga pozycją jest "Trzy dziewczyny, trzy randki, trzy łóżka" autorstw naszej rodaczki Ewy Rajter. To opowieść o trzech przyjaciółkach, ich erotycznych podbojach, rozrywkowym trybie życia ale też przyjaźni czy miłości. Ciekawy jestem czy miks komedii romantycznej i odważnego podejścia do erotyki ma szansę na powodzenie. Intrygujący tytuł, intrygujący miks. Zapowiada się całkiem interesująca powieść. I w tym przypadku premiera to także 28 sierpnia.

W przypadku trzeciej pozycji drastycznie zmieniamy tematykę. "Smocza cesarzowa" to drugi tom serii "Bohatyr", której tom pierwszy "Żelazny kostur" recenzowałem już jakiś czas temu. Juraj Cervenak w powieści tej kontynuuje wątki z poprzedniej części. Ilja i pozostali bohatyrowie podejmują pościg za smoczym kapłanem Tugarinem ale to nie tylko przebiegły kapłan będzie dla nich zagrożeniem. Dzicy Czeremisi, tajemniczy Czudowie a nawet legendarna Baba Jaga z nimi wszystkimi przyjdzie mierzyć się bohaterom tej opowieści. Do tego dodajmy pogańskie mity, duchy, demony i smoczą magię. To zapowiada naprawdę wciągającą i porywającą opowieść, którą od wczoraj (tj. od 30 sierpnia) możemy znaleźć na księgarskich półkach.

Kolejna pozycja to także reprezentant beletrystyki historycznej rozgrywającej się jednak w czasach starożytnego Rzymu. "Total War. Rome. Zniszczyć Kartaginę" Davida Gibbinsa wpisuje się w modny już od jakiegoś czasu koncept tworzenia książek powiązanych z grami komputerowymi (przykładami są serie rozgrywające się w światach takich gier jak StarCraft, Diablo czy Warcraft) ale po raz pierwszy stykam się z pozycją nawiązującą fabularnie do historycznej gry strategicznej. To spore nowum. Opowieść o młodych rzymskich przywódcach w decydujących dla Republiki czasach ujmująca także wątki przyjaźni, zdrady czy miłości może być fabularnym uzupełnieniem dla miłośników historycznych gier strategicznych z serii Total War (swoją drogą doskonałych) a dla pozostałych czytelników może okazać się wciągającą powieścią historyczno-przygodową. Pokładam w tej pozycji spore nadzieje. Premiera już 3 września.

Ostatnia książka "Ramię w Ramię: US Army i Wermacht przeciwko SS" Stephena Hardinga to zapis ostatniej i niezwykłej bitwy II Wojny Światowej oparty na historycznych archiwaliach, pamiętnikach i bezpośrednich relacjach uczestników. To historia wspólnej walki żołnierzy US Army i Wermachtu przeciw oddziałom Waffen-SS w okolicach zamku Itter. Ta niesamowita książka o historii, która wydarzyła się naprawdę znajdzie się na półkach polskich księgarń już 3 września.

Jak widzicie końcówka sierpnia i początek września przyniosły bądź przyniosą sporo ciekawych i zróżnicowanych tytułów na nasz rynek książkowy. Mam nadzieję, że wśród zaprezentowanych pozycji znajdziecie coś dla siebie.

2 komentarze:

  1. Zdecydowanie "Bohatyr" :). Mam nadzieję, że znowu tak ładnie w środku wygląda :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Także "ostrzę sobie zęby" na ten tytuł :)

      Usuń