środa, 28 maja 2014

Apokalipsa Z. Gniew sprawiedliwych - Manel Loureiro

Witajcie,
dziś chciałem opowiedzieć Wam o ostatnim tomie "Apokalipsy Z" autorstwa Manela Loureiro zatytułowanej "Gniew sprawiedliwych". Tom ten kończy zombie-apokaliptyczną trylogię różniącą się od wielu tego typu pozycji stworzonych w Stanach Zjednoczonych. Mimo tej "europejskości" w ostatnim tomie autor rzuca swych bohaterów właśnie do USA gdzie docierają do miasteczka Gulfport zarządzanego przez tajemniczego kaznodzieję. Mają nadzieję, że odnajdą tam spokój i stabilizację ale jak to bywa ich nadzieje szybko rozwiewają się w "zderzeniu" z rzeczywistością. Nasi bohaterowie staną przed masą trudnych decyzji i wyborów a każda decyzja może doprowadzić ich do śmierci. Czy miłość, przyjaźń i przywiązanie mają szansę przetrwać w świecie śmierci, bestialskiego okrucieństwa i bezdusznej segregacji oraz oszustwa i matactwa? Czy bohaterowie ocaleją ze starcia z licznymi przeciwnościami, przy których zombie wcale nie są najgroźniejsi? By się tego dowiedzieć sięgnijcie do tego wybornego zamknięcia serii. Jak zapewne pamiętacie drugi tom trylogii nie wzbudził mojego aplauzu przez co dość niespokojnie czekałem na możliwość sięgnięcia po tom trzeci i zweryfikowania czy spadek literackiej formy w tomie drugim był dziełem przypadku czy pewną "stałą". Okazało się na szczęście, że autor w tomie trzecim powraca do wybornej formy. Bohaterowie znów są świetnie wykreowani i przedstawieni, fabuła "wciąga" a klimat upadku ale i nadziei wybornie współgra z całością.
W przedstawionej historii znów czuć powiew "świeżości" gatunkowej. Dynamika akcji jest bardzo duża, a kreacja postaci jest brawurowa i mistrzowska. Opowieść ukazuje zarówno złe jak i dobre cechy ludzkie nie tworząc iluzji jasnego podziału na dobro i zło, czerń i biel. Sporo tu "szarości" i jej odcieni (choć nie brak i dających się jasno określić postaw czy postaci) . Trudne wybory życiowe i moralne podnoszą wartość tej lektury.
Zachęcam Was byście sięgnęli po "Gniew..." by przekonać się jak potoczą się losy trojga przyjaciół i dowiedzieć się czy w "morzu zła" ludzka normalność i moralność mają szansę przetrwać.
Ocena Księgola 9/10.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz