piątek, 16 maja 2014

Conan i pradawni bogowie - Robert E. Howard

Witajcie,
dziś chciałbym opowiedzieć Wam o tomie pierwszym klasycznych opowiadań Roberta E. Howarda o Conanie Barbarzyńcy. W tomie tym zawiera się trzynaście pierwszych opowiadań o Conanie wśród, których znajdują się m.in. "Wieża Słonia", moja ulubiona "Królowa Czarnego Wybrzeża", "Czarny kolos" czy "Szkarłatna Cytadela". Są one uzupełnione fantastycznymi ilustracjami, niepublikowanymi materiałami czy też mapami uniwersum Conana. Tak więc od strony treściowej i edycyjnej zbiór wygląda wybornie.
Kim jest Conan tłumaczyć chyba nie trzeba. Barbarzyńca, potężny wojownik, bezwzględny najemnik, legendarny złodziej, zuchwały pirat, wielki wódz a w końcu potężny król. Każde z zaprezentowanych w zbiorze klasycznych opowiadań mimo upływu czasu ukazuje moc fabularną i potęgę klimatu uniwersum Conana oraz plastyczne ujęcie postaci głównego bohatera, która w ogóle się nie starzeje.
Także ze strony klimatu, fabuły, postaci głównego bohatera i dopracowania uniwersum  pozycja ta także godna jest uwagi.
Czy zatem warto sięgnąć po ten tytuł? Moim zdaniem tak. Nie musicie być fanami Howarda by doskonale bawić podczas lektury tej wypełnionej kultowymi historiami pozycji. Conan to postać kanoniczna w fantasy a Howard to klasyk gatunku, którego trochę wstyd nie znać więc zachęcam do sięgnięcia po tą książkę.
Ocena Księgola 8/10

1 komentarz: