poniedziałek, 29 października 2012

"Szkoła Przetrwania"- Bear Grylls

Witajcie,
dziś chciałbym przedstawić wam książkę napisaną przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych podróżników i ekspertów przetrwania w trudnych warunkach niezwykle medialnego Beara Gryllsa. "Szkoła przetrwania" to nic innego jak podręcznik przetrwania w różnych mniej lub bardziej ekstremalnych okolicznościach przyrody podczas wędrówek i obozowania na łonie natury.
Poradnik został podzielony na 10 rozdziałów zajmujących się:
- doborem sprzętu na wyprawę
- wyborem narzędzi jakie zabieramy ze sobą
- sztuką obozowania
- metodami rozpalania ognia
- gotowaniem
- higieną w terenie
- metodami nawigacji
- sposobami tropienia i obserwacji zwierząt
- pierwszą pomocą w warunkach polowych
- sposobami utrzymania dobrej formy w czasie wędrówki
Nie będąc wielkim znawcą surwiwalu ani podróżnikiem nie jestem w stanie ocenić wszystkich rad jakie daje Bear i stwierdzić autorytatywnie, że są dobre lub złe. Tym niemniej doświadczenie jakie posiadam z licznych wędrówek górskich i nielicznych biwaków oraz zainteresowanie zagadnieniami pierwszej pomocy i pomocy paramedycznej daje mi podstawy by stwierdzić, że wiele rad zawartych w tym poradniku jest pomocnych i cennych. Rozdziały dotyczące przygotowania ekwipunku przed wyruszeniem w drogę są niezwykle pomocne i ważne. Także rady dotyczące pierwszej pomocy i obozowania są według mnie warte uwagi.
Z pewnością także inne porady mają swą wartość Bear to nie tylko sporej klasy podróżnik czy skaut ale też były żołnierz jednostek specjalnych i posiada wiedzę niezbędną by przetrwać.
Sam poradnik napisany jest jasnym, zrozumiałym językiem. Czyta się go naprawdę bardzo dobrze i szybko.
Zatem czy warto? Uważam, że zdecydowanie tak. Wiedza jaką przekazuje w tej książce Bear uczyni biwakowanie czy podróże przez dziksze ostępy łatwiejsze a być może uratuje także czyjeś zdrowie lub życie. Oceniam tą książkę na 8 w skali Księgola i gorąco polecam Wam jej lekturę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz