poniedziałek, 22 października 2012

Martwy aż do zmroku - Charlaine Harris

Witajcie,
kontynuując wątek wampiryczny chciałbym wam dziś przedstawić książkę "Martwy aż do zmroku" czyli pierwszy tom Cyklu Sookie Stackhouse autorstwa pisarki Charlaine Harris.
Cykl ten został zekranizowany w formie serialu "Czysta Krew", który oglądać mogli także polscy widzowie na kanale HBO.
Książka opowiada historię młodziutkiej kelnerki Sookie Stackhouse mieszkającej w małym miasteczku Bone Temps na południu Stanów Zjednoczonych i pracującej w lokalnym barze. Świat w opowieści Harris różni się nieco od tego jaki znamy. Żyją w nim wampiry, które dość nietypowo ujawniły swe istnienie ludziom i uzyskały status obywatelski. Żyją w nim także telepaci mogący odczytywać ludzkie myśli - taką telepatką jest Sookie. Podczas jednej z nocnych zmian Sookie poznaje wampira Billa, który wzbudza jej zainteresowanie. Jego pojawienie się w małym miasteczku zbiega się z morderstwami popełnionymi na młodych kobietach. Sookie, która zakochuje się w tajemniczym wampirze postanawia odkryć sprawcę morderstw.
"Martwy aż do zmroku" podobnie jak kolejne książki z cyklu to mieszanka kryminału, romansu i powieści erotycznej. Sookie za pomocą swej mocy poszukuje sprawcy morderstw, poznając bliżej Billa  wchodzi w mroczny i niebezpieczny świat wampirów, odkrywa uroki miłości cielesnej.
Można by uznać tę pozycję za mało wyrafinowaną  i w gruncie rzeczy nudną. Tak jednak nie jest. 
Akcja powieści jest wartka a wątki romanto-erotyczne nie są bardzo nachalne (serial położył większy nacisk na sceny łóżkowe) choć często pomysłowo opisane. Mocną stroną powieści jest opis miasteczka i jej mieszkańców oraz wyraziści barwnie przedstawieni bohaterowie zarówno ludzie jak i wampiry. Dochodzi do tego całkiem zgrabny wątek kryminalny. Razem tworzy to interesującą i wciągającą lekturę o wampirach skierowaną do dojrzałego czytelnika. Muszę przyznać, że do książki tej podchodziłem trochę "jak do jeża" obawiając się kolejnej wampiro-szmiry a tymczasem przeczytałem ją szybko z dużym zaciekawieniem.
Uważam, że warto po nią sięgnąć by zobaczyć jak można wpleść wampiry w naszą rzeczywistość w nieco bardziej wyrafinowany sposób niż zrobiła to S. Mayer w "Zmierzchu".
Ocena Księgola 7,5/10.

3 komentarze:

  1. O wampirach, ale skierowane do dojrzałego czytelnika - to rzadkość, aż z ciekawości sprawdzę jak się to czyta ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. ja też ją przeczytam.Zaintrygował mnie opis tej książki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Charlaine Harris znana jest z świetnych tekstów i tym razem, kolejnym razem nas znowu nie zawiodła! Twoja ocena trochę zaniżona, według mnie mocne 8,5/10!

    OdpowiedzUsuń