poniedziałek, 1 października 2012

Komandos - Richard Marcinko

Witajcie,
chciałbym wam dziś przedstawić książkę zatytułowaną "Komandos" a napisaną przez Richarda Marcinko - twórcę SEAL Team Six czyli tej jednostki, która całkiem niedawno dopadała Osamę bin Ladena.
Książka ta to autobiografia R. Marcinko obejmująca całokształt jego służby w Marynarce Wojennej, kolejne szkolenia, treningi, służbę m.in. w Wietnamie i awanse.
Marcinko to postać niewątpliwie interesująca.
To człowiek, który niejednokrotnie potrafił przeciwstawiać się najwyższym rangą dowódcom Marynarki tylko po to by stworzyć, wyekwipować i wyszkolić najlepszą jednostkę specjalną świata.
Jego skuteczność, bezkompromisowość i  dbałość o powierzonych sobie ludzi, często wbrew rozkazom przełożonych, zyskały mu szacunek wśród podkomendnych i niechęć wśród wielu wyższych stopniem. Marcinko to człowiek stworzony do prowadzenia wojny. Nie ma wątpliwości natury etycznej czy moralnej. Widzi świat wojny w kolorach czerni i bieli. Jest on i jego ludzie oraz wróg. Nie ma czasu na dylematy. Kto strzeli pierwszy przetrwa, kto zawiedzie lub wykaże nieostrożność zginie. Prosta filozofia człowieka stworzonego do prowadzenia wojny. Ta filozofia bardzo często pojawia się na kartach tej pozycji.
Czy książka taka może być interesująca dla  czytelnika?
Wydaje mi się, że warto sięgnąć po tę autobiografię ponieważ R. Marcinko to postać niezwykle mocna i charakterystyczna a przy tym oddana celowi uczynienia z Team Six najdoskonalszej jednostki specjalnej świata. Książka nie zachwyca kunsztem literackim czy opisowym. Czuć w niej wojskową zwięzłość i konkretność co podnosi jednak tylko jej autentyczność.
Z pewnością warto poznac historię R. Marcinko - żołnierza z krwi i kosci.
Ocena Księgola: 6/10 (dla miłośników jednostek specjalnych lub historii wojskowosci 7/10)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz