poniedziałek, 17 listopada 2014

Republika Piratów - Colin Woodard

Witajcie,
dziś chciałem opowiedzieć Wam o książce dzięki, której będziemy mogli przenieść się w czasy prosperity i upadku piractwa karaibskiego, "spotkać" najsłynniejszych kapitanów pirackich i poznać prawdę o pobudkach kierujących ludźmi, którzy piractwem się parali.
To wybornie napisana oparta na źródłach historycznych popularno-naukowa historia prawdziwych piratów z Karaibów. Umożliwia poznanie historii postaci takich jak "Czarnobrody", Sam Bellamy, Charles Vane oraz innych ludzi, których do piractwa pchnęły żądza bogactwa, niespokojny duch czy w końcu poszukiwanie wolności.
Pozycja ta ukazuje prawdziwy obraz karaibskiego piractwa poprzez pryzmat obyczajów i specyfiki kulturowej tamtych czasów. To z niej dowiemy się, że wielu piratów nie garnęło się do takiego życia z wrodzonej niegodziwości ale ze skrajnego ubóstwa oraz chęci wolności (której na statkach i okrętach ówczesnych kupców czy Marynarek Wojennych było jak na lekarstwo). Dowiemy się o iście republikańskich metodach sprawowania rządów na pirackich okrętach, sposobie podziału łupów i wszystkim co wiązało się z pirackim życiem na morzu. Poznamy historię pirackiej republiki i ludzi, którzy ją tworzyli od początku ich kariery aż do jej zakończenia.
To książka, która poza bogactwem informacji i szczegółów posiada jeszcze jedną cechę przemawiającą na jej korzyść. Otóż dawno już nie czytałem książki opartej na historycznych źródłach napisanej w tak przystępny i jasny sposób.
Połączenie starannie podpartej na źródłach bogatej faktografii z łatwym i przystępnym stylem pisarskim autora daje doskonałe efekty i tworzy naprawdę interesującą całość.
Polecam tą książkę nie tylko miłośnikom morza i piratów z Karaibów.
Ocena Księgola 8/10

 Książkę otrzymałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa Sine Qua Non za co serdecznie dziękuję http://www.wsqn.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz