wtorek, 4 listopada 2014

Droga 66 - Dorota Warakomska

Witajcie,
dziś chciałem opowiedzieć Wam o książce Doroty Warakomskiej "Droga 66", która miałem okazję poznać w wersji audio czytanej przez samą autorkę.
Pozycja ta to nic innego jak opowieść o półrocznej podróży autorki (dziennikarka) po legendarnej Route 66 od jej początku aż do końca. To także po części obraz współczesnej Ameryki przez pryzmat tego legendarnego miejsca i ludzi, których autorka spotkała na swej drodze.
Przyznam, że lubię tego typu pozycje pozwalające poznać nie tylko miejsca, których inaczej nigdy bym nie odwiedział ale przede wszystkim ludzi, niezwykle zróżnicowane i odmienne osobowości związane na zawsze z określonymi miejscami na trasie.
Książka Warakomskiej daje szansę by te miejsca i tych ludzi poznać. To zgrabnie opowiedziana i wciągająca czytelnika opowieść. Nie ma w niej miejsca na nudę czy zniechęcenie lekturą. Autorka obdarzona lekkościa pióra i umiejętnością zgrabnego opisu wciąga nas w świat Drogi 66, jej historii i wszystkiego co choć trochę się z nią łączy.
Największą zaletą tej "opowieści drogi" jest różnoradnośc i mnogość osób, które autorka spotkała na swej drodze. Historie ich życia czy spostrzeżenia autorki ich dotyczące potrafia naprawdę "przykuć" uwagę czytelnika do książki.
Oczywiście widoczne jest pewne nacechowanie ideologiczne autorki więc w lekturze znajdziecie zachwyty nad prezydentem Obamą, hipisami, liberalizacją życia, kolorowymi mieszkańcami USA itp. by w tym samym czasie natknąć się na nieco lekceważace traktowanie amerykańskich tradycjonalistów jednak nie jest to na tyle widoczne by przeszkadzać w lekturze (a jest to niewątpliwie prawo twórcy, którego mu nigdy jako recenzent nie odmawiam).
Obcowanie z tym tytułem jest przyjemne i pouczające a w dzisiejszych czasach niełatwo znaleźć strawne połaczenie tych dwóch elementów w jednej książce.
Wersja audio jest wykonana dobrze. Głos autorki jest przyjemny i dobrze współgra z treścią książki.
Zatem jeśli szukacie ciekawej "książki drogi" z dziennikarskim zacięciem oraz jeśli chcecie poznać historię Drogi 66 i związanych z nią ludzi to ta książka jest dla Was.
Ocena Księgola 7,5/10

Książkę do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości sklepu SklepdlaSłuchacza.pl http://sklepdlasluchacza.pl/ za co serdecznie dziękuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz