poniedziałek, 18 czerwca 2012

Wróg - Charlie Higson

Witam, w dniu dzisiejszym chciałbym przedstawić wam książkę Charliego Higsona zatytułowaną "Wróg" wydaną w 2011 roku.
Opowiada ona historię grupki dzieci żyjących w Londynie. Na świat spadła plaga, która wszystkich powyżej 14 roku zycia zamieniła w chorych, oszalałych miłosników ludzkiego mięsa. Zdrowe pozostały tylko dzieci poniżej 14 raoku zycia i teraz muszą przetrwać w zniszczonym mieście.
W książce mieszają się schematy z klasycznych opowiesci o zombie, filmów "28...później" oraz co ciekawe "Władcy much" Goldinga. Mimo moich obaw tworzy to całkiem "strawną" mieszankę.
Jej zaletą jest ciężki klimat zagrożenia stworzony przez autora i dobra narracja. Mimo, że książka opowiada o dzieciach dorosły odbiorca stosunkowo dobrze może wczuć się w poszczególnych bohaterów (a jest to dość interesująca mieszanka osobowości i charakterów). Autor nie uniknął kilku niezbyt udanych fragmentów (dziwna końcówka) ale w ogólnym ujęciu książka daje radę.
Jak na pozycję dla młodzieży jest to książka krwawa i brutalna. Opisy są naturalistyczne i dotyczą zarówno zainfekowanych dorosłych jak i brutalnych scen walk. Dlatego wydaje się, że domyślną grupą czytelniczą tej książki nie powinny być  dzieci w wieku bohaterów a raczej starsze nastolatki a może nawet dorośli.
Czy warto? Raczej tak, książkę czyta się szybko i trudno się oderwać od historii w niej przedstawionej.
Ocena Księgola: 6,5/10 (jeśli lubisz zombie możesz dodać 0,5 punktu).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz