niedziela, 17 czerwca 2012

Śpiąca królewna/ Pieprzony los kataryniarza - Rafał A. Ziemkiewicz

Witam.
Kolejną pozycją jaką chciałbym dziś "wziąć na widelec" jest książka Rafała A. Ziemkiewicza "Śpiąca królewna/Pieprzony los kataryniarza" stanowiąca split opowiadania i powieści popularnego pisarza i publicysty.
Zarówno opowiadanie jak i powieść powstały już dobry czas temu lecz żadne z nich nie straciło na aktualności.
"Śpiąca królewna" to wciągająca opowieść o pewnym konwoju podróżującym po bezdrożach Rosji, o jego pasażerach i obsłudze. Niezwykle klimatyczna nowela wciąga czytającego bez reszty.
Powieść "Pieprzony los kataryniarza" nazywana najlepszą polską powieścią cyberpunk opowiadając historię Roberta - kataryniarza czyli typu hakera i biznesmena, daje możliwość spojrzenia za kulisy wielkiej polityki i wielkiego biznesu, które przenikają się w wielu miejscach. Pojawia się tu także tematyka korupcji i małosci człowieka w obliczu wielkich pieniędzy i wielkiej władzy. To wszystko w połączeniu z kapitalnym stylem pisarskim tworzą powieść niezwykle interesującą a nawet wielką.
Zatem: Czy warto? Warto zdecydowanie warto. Nowela i powieść tak różne jeśli chodzi o klimat opowieści, obie niezwykle interesujące i świadczące o niezwykłej przenikliwości i zdolnościach obserwacji autora. Zdecydowanie polecam.
Ocena Księgola: 8,5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz