sobota, 23 czerwca 2012

Joker - Brian Azzarello

Cześć.
Kontynuując wątek komiksowy "na tapetę" wezmę album "Joker". Tym razem przeniesiemy się do Gotham City i opowiem wam o komiksowej narracji w stylu noir jaką jest pozycja autorstwa Briana Azzarello.
Album ten (wydany w twardej oprawie) opowiada historię Jokera, który opuszcza zakład zamknięty Arkham City jako osobnik w pełni wyleczony i absolutnie zdrowy na umyśle. W czasie jego pobytu w zakładzie jego imperium zła zagarnęli nieuczciwi podwładni i Joker rusza by je odzyskać. Narratorem opowiesci jest jeden z podwładnych Jokera, który staje po jego stronie i staje się można powiedzieć "prawą ręką" Szalonego Klauna, który wcale nie sprawia wrażenia poczytalnego. Na swej drodze Joker napotka wielu znanych i lubianych bohaterów uniwersum Gotham takich jak: Harley Quinn, Killer Croca, Dwie-Twarze, Riddlera czy Batmana.
Historia opowiedziana w tym albumie wciąga od pierwszych stron i nie wypuszcza czytelnika aż do końca. Klimat Gotham, opowiesci noir i genialnej kreski jaką narysowano ten komiks dopełniają reszty.
"Joker" ze względu na liczne i plastycznie pokazane sceny brutalnej przemocy nie jest komiksem dla młodszych odbiorców ale użycie takiej formy pozwala lepiej czytelnikowi wślizgnąć się w świat psychopatów i gangsterów.
Czy zatem warto sięgnąć po "Jokera"? Warto, dla fanów uniwersum Gotham City i Batmana to obowiązek. Wszyscy inni także powinni sięgnąć po ten album by poczuć czym jest prawdziwe noir i dlaczego Batman i jego świat to niekoniecznie opowieść dla dzieci.
Ocena Księgola: 8/10 (dla fanów Nietoperza i Jokera 10/10)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz