niedziela, 27 kwietnia 2014

Księgolowa kinomania - Demony Sankt Petersburga

Witajcie,
dziś mam dla Was garść spostrzeżeń jakie wyniosłem z telewizyjnego sensu włoskiego filmu " Demony Sankt Petersburga". Jest to historia dziejąca się w XIX-wiecznej carskiej Rosji z udziałem członków carskiej rodziny, anarchizujących terrorystów i rewolucjonistów a w końcu Fiodora Michajłowicza Dostojewskiego jednego z największych pisarzy jacy narodzili się w historii ludzkości. Wspomniany Dostojewski spotyka na swej drodze ludzi, którzy zainspirowani jego postawą z lat młodzieńczych dążą ku samozagładzie utopistycznie wierząc w twórcza i rewolucyjną siłę przemocy i postanawia im w tym przeszkodzić. Nie jest to jednak łatwe do wykonania i postawi pisarza przed wieloma moralnymi wyborami.
Pobocznie w filmie pojawiają się także wątki z prywatnego życia pisarza a wszystko to spaja klimat ówczesnej Rosji oraz "ciężkie i duszne" wątki psychologiczne (tak przecież obecne w twórczości Dostojewskiego).
"Demony..." nie są filmem łatwym w odbiorze. Widz zgubić się może w "labiryntach" rozważań, koncepcji ideowych i filozofii prezentowanych przez bohaterów (zarówno pierwszo jak i drugoplanowych).
Gdy jednak zadamy sobie ten trud i skupimy się na zaprezentowanej nam treści odkryjemy moc klimatu jaki niesie ze sobą ta produkcja. To właśnie ten klimat wraz z doskonałymi kreacjami aktorskimi jest najmocniejszym elementem całej produkcji. Styl i technika filmowa w jakim zostaje nam to wszystko przedstawione także zasługuje na duże uznanie.
To naprawdę bardzo dobry film, i prócz wyżej wymienionych zalet może stanowić także szansę na poznanie mentalności i obyczajowości XIX wiecznej Rosji, w której przedstawiony "rewolucyjny ferment" urodzi z czasem "hydrę" Rewolucji Październikowej. Jest to także wyborna okazja by móc "zerknąć" w prywatne życie Fiodora Dostojewskiego.
Polecam Wam ten niezwykle ciekawy i inspirujący obraz. Z pewnością zainteresuje on wielu z Was drodzy Czytelnicy.
Ocena Księgola 7,5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz