sobota, 29 marca 2014

Talia niezwykłych postaci II RP - Jerzy Chociłowski

Witajcie,
dziś chciałem opowiedzieć Wam o nietypowej książce, która w sposób niezwykle interesujący "zabierze" nas w czasy międzywojnia i ukaże historię wielu niezwykłych ludzi tamtych czasów. Książka Jerzego Chociłowskiego jest niczym innym jak zbiorem, krótkich zarysów biograficznych postaci, z różnych powodów ważnych dla tamtych czasów. Autor przedstawia nam najwybitniejszych artystów tamtych czasów (by wspomnieć tylko Eugeniusza Bodo, Jana Kiepurę, Polę Negri, Hankę Ordonównę), polityków i wojskowych (na czele z marszałkiem Piłsudskim, Romanem Dmowskim, Ignacym Paderewskim, Bolesławem Wieniawą-Długoszowskim czy Edwardem Rydzem-Śmigłym), pisarzy i literatów (m.in. Kornel Makuszyński, Maria Rodziewiczówna, Melchior Wańkowicz, Tadeusz Boy-Żeleński czy Stefan Żeromski), sportowców (m.in. Zbyszko Cyganiewicz, Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Stanisław Marusarz czy Ernest Wilimowski) oraz dwie postacie nie mieszczące się w powyższych grupach: Franciszek Fiszer i Stefan Ossowiecki.
Książka ta mimo, że ukazuje niezbyt obszernie pod względem ilości stron biografie swych bohaterów znajduje sposobność by przekazać całkiem sporą ilość faktów, historii i anegdot dotyczących poszczególnych postaci. I są to zarówno informacje ukazujące opisywanych ludzi w pozytywnym jak i negatywnym świetle.
Autor nie unika nieco "ciemniejszych plam" w ich życiorysach co poczytuję za zaletę tej pozycji. Zaletą jest także lekki i interesujący sposób w jaki została napisana ta książka.
Wszystko to powoduje, że warto polecić "Talię..." każdemu. Bez względu na to czy wiesz o tych postaciach całkiem sporo czy są dla Ciebie nieco anonimowe (choć trudno uwierzyć, że znajdzie się osoba, która nie zna choć kilku z nich) w tej książce znajdziesz coś dla siebie. To lektura warta poznania choćby dlatego, że przedstawione w niej postacie trudno zaliczyć do nudnych i sztampowych.
Ocena Księgola 7/10

Książkę do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości jej wydawcy Instytutu Wydawniczego Erica http://www.strefaksiazki.net/ za co serdecznie dziękuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz