piątek, 4 września 2015

Stare fotografie. Poradnik kolekcjonera - Zenon Harasym

Witajcie,
dziś mam dla Was nietypową pozycję traktującą o pięknej choć nieczęsto spotykanej pasji kolekcjonowania starych fotografii.
W książce Zenona Harasyma znajdziecie wszystko to co warto wiedzieć o starych i bardzo starych zdjęciach. Poznacie początki sztuki fotografowania, jej historię, rodzaje zdjęć począwszy od najstarszych technik aż po bardziej nam współczesne (ale cały czas stare i kolekcjonerskie), najwybitniejszych fotografów ( zarówno światowych jak i polskich) reprezentujących poszczególne techniki. Dzięki tej pozycji nauczycie się jak identyfikować zdjęcia wykonywane w poszczególnych technikach, datować je a także konserwować i eksponować.
To książka niezwykła skierowana nie tylko do kolekcjonerów dla, których jest pewną podstawą (żeby nie rzec "biblią") ale także do czytelników, którzy chcieliby poznać historię fotografii, jej wybitnych przedstawicieli i inne ważne oraz ciekawe informacje dotyczące archiwalnych fotografii.
Polecam tą książkę mimo, że czasem forma przekazu bywa dla "zwykłego" czytelnika przesadnie "ekspercka" i naszpikowana terminami chemicznymi czy kolekcjonerskimi.
To drobne utrudnienie nie wpływa jednak na odbiór tej naprawdę interesującej i wartościowej książki.
Jako jej ogromną zaletę należy zauważyć także to, że jest ilustrowana wysokiej jakości reprodukcjami z kolekcjonerskiego zbioru zdjęć i innych przedmiotów związanych z fotografowaniem zarówno samego autora jak i innych wartościowych kolekcji z całego świata. To podnosi niezwykle siłę przekazu tej książki i daje możliwość obcowania z "dziełami sztuki" jakimi są stare kolekcjonerskie fotografie.
Zachęcam Was do lektury a według skali Księgola oceniam tą pozycję na 8/10 (jeśli jesteś kolekcjonerem 9/10).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz