wtorek, 7 kwietnia 2015

Pandemia - Jana Wagner

Witajcie,
dziś wracamy do mojego ulubionego gatunku literatury apokaliptycznej i postapokaliptycznej ze świeżutką książką Jany Wagner zatytułowaną "Pandemia". Książka ta w sposób nieco nietypowy (bo z punktu widzenia zwykłej kobiety, żony i matki) przedstawia apokaliptyczną wizje zagłady znanego nam świata, który upada w wyniku zabójczej epidemii. Kobieta ta wraz z ocalałymi najbliższymi (i nie tylko) podejmuje desperacką próbę ucieczki przed chorobą i jej licznymi następstwami z bogatego podmoskiewskiego osiedla do smaganej zimnymi wichrami Karelii. Podróż obfituje w liczne niebezpieczeństwa a nad wszystkim "wisi" nieustanne zagrożenie chorobą, głodem, zimnem i brakiem paliwa. "Pandemia" to apokaliptyczna powieść drogi opowiedziana przez kobietę, która prócz licznych niebezpieczeństw musi stawić czoła także panicznemu lękowi o swoich najbliższych a także (co zaskakujące) zazdrości. Historia przedstawiona w książce wciąga swym konceptem i wizją przeogromnej zimowej Rosji. Klimat wszechogarniajacej zimy i "dusznego" strachu przed chorobą to także spore atuty. Postacie skonstruowane są poprawnie choć poza główna bohaterką brakuje im psychologicznej głębi. Sposób prowadzenia narracji i opowiadania o podróży także można zaliczyć do nie najgorszych. Kuleje niestety sposób ukazania "stoczenia" się ludzi w otchłań anarchii i zezwierzęcenia. Brak tu realności odczucia bezprawia, anarchii i chaosu. Niby dochodzi do konkretnych spotkań, niby coś się dzieje ale czytający ma wrażenie pewnej sztuczności i nierealności opisywanych sytuacji czy osób. Jest to najpoważniejsza wada tej pozycji, która jednak nie przyćmiewa bardzo dobrego efektu końcowego. Książkę czyta się bardzo szybko a kolejne strony bardzo wciągają. Polecam z czystym sumieniem nie tylko miłośnikom tego typu literatury ale wszystkim miłośnikom dobrej trzymającej w napięciu lektury.
Ocena Księgola 7,5/10

5 komentarzy:

 1. Coś mi świta, że interesowałam się tą książką przed premierą jeszcze i chyba trzeba będzie wrócić do tego stanu. I zdobyć książkę, żeby się przekonać, czy ta ciekawość była na miejscu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że się nie zawiedziesz :) Książkę czyta się mega szybko, nawet jeśli nie ma się na to czasu ;)

   Usuń
 2. Ta książka przemknęła mi gdy przeglądałem książki w księgarni legolas. Pytanie księgol do ciebie, czy ta książka jest kierowana tylko dla kobiet czy jest to książka dla każdego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pozycja dla każdego. Zdecydowanie :)

   Usuń
 3. Zaciekawiła mnie ta książka. Lubię książki z akcją.

  OdpowiedzUsuń