środa, 11 lutego 2015

Afera podsłuchowa. Taśmy "Wprost" - Sylwester Latkowski, Michał Majewski z cyklu Księgol niepokorny #2

Witajcie,
dziś anonsowana już wcześniej pozycja autorstwa redaktorów Latkowskiego i Majewskiego dotycząca kulisów znanej na całą Polskę afery podsłuchowej obejmującej swym zasięgiem wielu znanych polityków, członków rządu i ludzi biznesu. Myślę, że wszyscy bardzo dobrze wiemy o co chodziło w sprawie więc pominę wstęp i przejdę do meritum książki.
A co w niej znajdziemy? Ano kulisy opublikowania przez tygodnik "Wprost" zapisu ze słynnych taśm, treści na nich się znajdujące, działania tak redakcji jak i organów rządowych (niesławne wejście ABW do redakcji tygodnika), rozmowy jakie toczone były przez szefów "Wprostu" z różnymi istotnymi osobami po ujawnieniu nagrań i wszystko inne co ze sprawą się wiązało.
Dużo? Owszem. Ciekawie? Jak najbardziej ale i... trudno. "Afera..." to książka bardzo trudna i momentami psychicznie nużąca. Nie tylko ze względu na czasem przydługie i średnio ciekawe zapisy rozmów w redakcji ale przede wszystkim ze względu na tematykę. Pozycja ta ukazuje rozkład "toczący" "elity" III RP przejawiajacy się nie tylko w treści nagrań ale także innych pobocznych rozmowach odbywanych przez członków redakcji z różnymi ludźmi (biznesmenami, członkami służb) oraz działaniami aparatu państwowego "zamiatającymi pod dywan" sprawę treści podsłuchanych rozmów a eksponujących tylko karygodność nagrania. Tej książki nie da się czytać w sposób ciągły. Potrzeba wielu przerw by kolokwialnie mówiąc "nie złapać doła". To wada dla szybkości i komfortu czytania ale jednocześnie zaleta dla siły przekazu tej pozycji.
Myślę jednak, że mimo wszystko każdy świadomy Polak powinien sięgnąć po tą pozycję nie tylko po to by poznać kulisy "robienia polityki" ale także zobaczyć jak trudno jest publikować tak kontrowersyjne teksty i jak wiele przeciwnosci czeka na dziennikarzy nim taki "gorący" materiał ukaże się w druku.
Ocena Księgola 7/10

Książkę do recenzji otrzymałem dzięki uprzejmości jej wydawcy Wydawnictwa ZYSK i SK-A za co serdecznie dziękuję. http://www.zysk.com.pl/pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz