poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Prasa elektroniczna - głos publicystyczny

Witam.
Dziś trochę publicystycznie wracam do tematu poruszonego nieco wcześniej czyli wersji elektronicznych. Tym razem rzecz bedzie dotyczyć prasy i jej wersji elektronicznych.
Od dłuższego czasu w internecie można nabyć elektroniczne wersje wielu popularnych tytułów prasowych. Niestety większość tytułów dostępna jest poprzez instalację jednego z  klientów przygotowanych przez dystrybutorów i tu zaczynają się schody. Dystrybutorzy, którzy w swej ofercie posiadają najwięcej popularnych tytułów prasy codziennnej, tygodników i miesięczników udostępniają klienta dla wersji PC względnie PC/OIS. Biorąc pod uwagę, że nie zawsze wygodne jest siedzenie przed komputerem/lub wyciaganie netbooka czy laptopa zeby przeczytać gazetę a najpopularniejszym komórkowym systemem operacyjnym w naszym kraju jest Android takie decyzje mogą dziwić.
Sytuację ratuje co prawda istnienie w sieci dystrybutorów oferujących kilka tytułów w formie pliku pdf zabezpieczonego znkaiem wodnym jednak liczba tytułów dostępnych w takiej formie jest niewielka.
Na udostępnianie tresci swoich tytułów zdobyły sie redakcje: Gazety Wyborczej, Polityki, Wprost, Bloomberg Businessweek Polska, Czterech Kątów, Dziennika gazety Prawnej, M jak Mama, Zwierciadła, Poradnika Domowego, Logo, Forum i kilku mniej popularnych tytułów. Pojawia się pytanie gdzie jest wiele popularnych tytułów takich jak: Newsweek, Polska The Times, Uważam Rze, Rzeczpospolita, Przegląd Sportowy, popularne tytuły prasy komputerowej czy biznesowej? Odpowiedź: póki co nie ma a wielka szkoda. Mam nadzieję, że się to zmieni i albo dotychczasowi dystrybutorzy stworzą odpowiednie aplikacje na Androida a może także na nieco mniej popularne Windows Phone czy Symbiana albo zostanie rozszerzona sieć dystrybucyjna na tych dystrybutorów, którzy zaoferują tytuły jako pliki pdf i wtedy kazdy bedzie mógł zdecydować na jakim urządzeniu będzie czytał dany tytuł. Uważam, że zmiana ta korzystnie wpłynie na dalszy rozwój elektronicznego rynku prasowego.

1 komentarz:

  1. Nawet Poradnik Bankowy jest dostępny w formie elektronicznej, także informacje o rynku bankowym też można mieć np. w telefonie. Muszę przyznać że bardzo na rękę jest e-prasa :P

    OdpowiedzUsuń